Na kraji obce stál zámek

Na kraji obce stál zámek, takový ten dům co nikdo nechce a který je na obtíž. Někdy snad někomu patřil v dobách své slávy, nyní však jen voda a vítr byli hosté onoho domu. Tam kde kdysi byli okna a dveře, jen černé díry zely, tam kde střecha byla, jen zbytky trámů.

K zámku přicházel muž. Sám ani nevěděl, co očekával, v duši zvláštní pocit, nejistota. Protáhl se dírou ve zdi a ocitl se v zámecké kapli. Atmosféra na něj dýchla, kolem bylo ticho, jen vítr si hrál se zbytky okenic.

Poklekl a nechal se opájet místem. Jako řeka mu tekly myšlenky hlavou. Za lásky co nechal v životě běžet. Za své úspěchy a prohry. Vždy chtěl víc, někdy však nedostal nic. Tichá modlitba šla okny a anděl se satanem se rvali o jeho duši.

Co jsi vlastně čekal? Co jsi pro to vše udělal?

Minuta se potkávala s minutou, klečel, neschopen pohybu. Nechal čas běžet. Tak jako tento zámek na odpis, jako ty sny co Vás noci straší, vlastně i jeho život, který promarnil.

Zvedl se, chvilku postál, jen tak nechal vítr prohnat kolem, prázdnými okny pohlédl ven, aby pak odešel a už nikdy se nevrátil.